Monday, June 6, 2011     17:19
Anne&ÇocukOyunEvi

Oyunla Ögren

Çocukların yaratıcı ve özgüven sahibi bireyler olmalarını destekleyen, oyun gibi gözükmekle birlikte belli gelişim aşamasını hedefleyen, 6 seviyelik eğitim programımızdır.

0-6 yaş çocukların, velisi eşliğinde her gelişim alanından aktivitelere katıldıkları iki saatlik eğitim programıdır. Birinci saat; iki anaokulu öğretmeni eşliğinde, her gelişim alanını destekleyen özel olarak hazırlanmış aktivitelerden oluşur. İkinci saat ise; serbest oyun alanında istedikleri alanlarda oynarken öğretmenlerimiz oyun kurmalarına yardımcı olma, oyuncak paylaşma ve sıra bekleme gibi konularda destek verirler. Velilerde her 2 kısımda da ister izlemede kalır ister birebir yanında bulunurlar. Bu eğitimler en fazla 8'er kişilik gruplar halinde ve 2 öğretmen önderliğinde uygulanmaktadır. Çocuğun yaşına uygun olarak haftada istenilen sayıda gruba katılım yapılabilir.

Ders içeriğinde; grubun ilgi süresine göre geçişleri olan farklı konularda aktiviteler (sanatsal aktiviteler, kavram çalışmaları, müzik ve dans faaliyetleri, kukla ve drama etkinlikleri, motor beceri çalışmaları, çocuk yogası, sportif faaliyetler) bulunmaktadır.

Oyunla öğren programlarımıza tek günlük katılım yapabileceğiniz gibi; 4, 12 veya 24 derslik üyelikler satın alarak üyelik indirimlerinden yararlanabilir ve serbest oyun saatlerine ücretsiz katılabilirsiniz.

Oyunla öğren programlarımız, kişilik gelişiminin %80’inin tamamlandığı ve çocukların öğrenme ve algı gücünün en yüksek olduğu 0-6 yaş grupları için tasarlanmıştır.

Gruplarımızda ebeveyn ya da bir yetişkinle katılım zorunludur. Katılımınız, sizin çocuğunuza güven duymanıza, böylece çocuğunuzun kendisine güven duymasına ve endişe faktörlerinin özgürlüğünü kısıtlamasına izin vermeksizin gelişimini destekleyen aktivitelerden faydalanmasına yardımcı olur.

Üyelik dönemi boyunca gelinemeyen günler olduğunda en geç bir gün önceden çalışma saatlerimiz içerisinde bilgi verilmesi durumunda telafi dersi düzenlenecektir.

Oyunla Öğren Dersleri İçerisindeki Faaliyetler

• Sanatsal Aktiviteler,

• Kavram Çalışmaları,

• Renk ve Rakam Çalışmaları,

• Müzik ve Dans Faaliyetleri,

• Kukla ve Drama Etkinlikleri,

• Türkçe Dil Etkinlikleri, Hikaye Çalışmaları,

• Motor Beceri Çalışmaları (İnce ve kaba kas gelişimi),

• Grup ve Sıralı Oyunlar,

• Sportif Faaliyetler,

Serbest Oyun

Çocuklar serbest oyun saatlerinde; öğretmenler gözetiminde, güvenli ve gelişimlerini destekleyen bir ortamda farklı özellik ve kabiliyetlerini geliştirmeye yönelik tasarlanan tırmanma duvarı, top havuzu, denge platformu, tünel, oyun çadırı, ilgi köşeleri, eğitici ve eğlenceli oyuncaklar vb. ekipmanlar eşliğinde ince ve kaba motor yeteneklerini geliştirmenin yanı sıra sebep-sonuç ilişkilerini algılayarak istediklerini bağımsız bir şekilde keşfedebilmeyi tecrübe edebilecek ve özgüvenlerini geliştirebilecekler.

Ders saatleri dışında programlanan serbest oyun saatlerine, Oyunla Öğren derslerine kayıtlı olan üyelerimiz üyelik süreleri boyunca ücretsiz katılabilir. Bunun yanı sıra derse kayıt olmadan sadece serbest oyun alanımızı kullanmak isteyen çocuklarımıza da hizmet verilmektedir.

Brans Dersleri

Konularında uzman eğitmenler eşliğinde, aylık programlar dahilinde katılım sağlayabileceğiniz branş derslerimiz:

• Bale,

• Yaratıcı Drama,

• Jimnastik,

• Taekwondo,

• Orff (Müzik-Ritim-Dans),

• Çocuk Yogası,

• Zumba,

• Pilates,

Özel Gün Kutlamalari

Çocuklarımız için hazırladığımız partilerimiz sayesinde onların hem gelişimlerine hem de sosyalleşmesine destek olmaktayız. Temalı doğum günü, baby shower, yılbaşı, anneler ve babalar günü, 23 Nisan ve 29 Ekim kutlamaları gibi eğlenceli ve eğitici pek çok farklı etkinlikler düzenlemekteyiz.

Etkinlik Paketleri

Çocuklarınız ile evlerinizde kaliteli zaman geçirebilmeniz için, özenle hazırlanan aktivitelerden oluşan etkinlik paketlerimiz vardır. Paket içerikleri çocukların yaşlarına ve talep ettiğiniz özel konuya göre değişmektedir.

Atölyeler

Aylık periyotlar halinde yapılan, çeşitli yaş gruplarıyla birlikte farklı konularda özel etkinlik günleri düzenlemekteyiz. Mutfak atölyeleri (Pizza, waffle, şeker hamurlu kurabiye...), boyama atölyeleri, seramik atölyesi, fen atölyeleri... vb.

Derslerimiz

6 seviyelik ‘Oyunla Öğren’ dersimiz oyun oynarken öğrenmeyi teşvik eder. Derslerimizde “evet yaklaşımı”nı temel alırız. Aktivitelere liderlik eden ve yön veren çocuktur. Çocuklar sağlanan güvenli ortamda istediklerini bağımsız bir şekilde keşfedebilmeyi tecrübe ederken; öğretmenlerimiz onlara yaşlarına uygun aktiviteler göstererek dil, motor, zihinsel, sosyal ve duyusal açıdan geliştirecek ekipman ve oyunlarla rehber olmaktadırlar.

Temel aldığımız evet yaklaşımını uygularken aynı zamanda çocuklarımıza bulundukları ortamlarda bazı sınırlamaların olduğunu da öğretmekteyiz. Konulan sınırlar, çocukların haklarını kısıtlamak, onlara baskı uygulamak amacıyla değil; aksine onlara korundukları, güvende oldukları ve değer verildikleri duygusu kazandırmak amacıyladır.

Dersin ilk birkaç dakikası, çocukların keşif yapmalarına ve yeni çevrelerinde kendilerini rahat hissetmelerine izin veririz. Sonrasında önceden programlanmış faaliyetler ders saatinin içine yayılmış şekilde uygulanır. Programda kullanılan her oyun ve ekipman farklı yeteneklerin gelişmesinde yardımcı olmaktadır. Aktiviteler müzik, ritim ve/veya şarkılar eşliğinde yapılır.

Grup faaliyetlerimiz “davet” şeklindedir. Çocuğun, aktivitelere mecbur tutularak ya da otoriter davranılarak değil; kendi isteğiyle katılması sağlanır. Çocuğunuz her aktiviteye katılmak istemeyebilir, teşvik edici davranışlarda bulunuruz fakat onu asla zorlamayız.

Çocuklar farklı yollarla öğrenir; kimisi katılarak, kimisi izleyerek, kimisi de dinleyerek. . Katılım göstermiyor gibi görünen çocukların da bir süre sonra kendi istekleriyle aktivitelere katıldıklarını ya da öğrendiği şarkıyı eve gittiğinde mırıldandığını göreceksiniz; fakat bu bazı çocuklar için zaman alabilir.

Sizlerde derslerimizde çocuğunuza eşlik ederek onunla kaliteli zaman geçirmenin keyfini çıkarırken, onun aktivitelere katılmasını teşvik ederek sağlıklı gelişimine tanık olacaksınız. Aynı zamanda diğer ebeveynler ve küçük çocuklarla tanışarak dostluklar kurabileceksiniz. Ebeveynin çocukla birlikte derslere katılması, çocuğa modellik edilmesi açısından da çok önemlidir. Aktiviteler sırasında çocuğunuzun sizin tüm dikkatinize ihtiyacı olduğunu unutmayınız.

. . . .